הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

האם מותר לשכנים להתנגד לבניה של שכנם, והאם יש בהתנגדות זו משום מידת סדום?

הרב עמוס ראבילו
אף במקום בו יש מנהג שאסור להתנגד להרחבות בניין, השכנים יכולים להתנגד במקרה בו יש חשש מנזק עתידי

האם מותר לשכנים להתנגד לבניה של שכנם, והאם יש בהתנגדות זו משום מידת סדום?

השאלה:

שלום וברכה! בבנין שלנו יש חלל בגודל של כ180 מ"ר, אשר בהסכמת השכנים הוחלט על חלוקת זכות בנייה שווה בין כל הדיירים (בכפוף לאישור שמאי). אני גר צמוד לחלל ואני מעוניין להרחיב את הדירה לתוך החלל. החתמתי חלק מהשכנים על ויתור זכותם להשתמש בחלקם בחלל לטובתי, וחלק מהשכנים מעוניינים להשאיר את הזכות לעצמם. לשכן שגר בקומה מעלי יש גינה אשר נמצא במקביל לחלל בקומה מעל (במקום שמסתיים החלל יש עוד שטח של אדמה שמעל זה נמצא החצר של השכן). אם אני מרוקן את האדמה של החלל יכול האדמה של השכן (של נקודה מסוימת בגינה, ולא כל הגינה) להישפך לתוך החלק שפיניתי, ולכן על אף שהתחייבתי לשכן ואף נתתי לו צ'יק פתוח לתקן כל מקרה של נזק, ואף הצעתי לו לפנות לגורם שלישי שיפקח על העבודה כדי שלא יינזק, הוא לא מעוניין לאשר לי את הבנייה. הבאתי מהנדס שידריך את הקבלן איך לרוקן את האדמה בלי לפגוע בחצר שלו (להתרחק מרחק מסוים מהגינה שלו) ומיד לבנות קיר שיחסום כל אפשרות של שפיכת אדמה, ועדיין השכן לא מאפשר לי את הבנייה ולא רוצה להגיע להסכם בנידון. שאלתי, האם מבחינה הלכתית אם אני מתחייב לתקן כל נזק שייגרם, האם יש לו אפשרות לעצור אותי?

תשובה

השכן יכול להתנגד.

יש דיון נרחב בין הפוסקים האם יש מידת סדום באי הסכמה על הרחבות בנייה. אבל אפילו במקום בו יש מנהג ברור לעשות הרחבות בנייה ובתי הדין רגילים לפסוק שאסור להתנגד להרחבות בנייה[1] מכל מקום במקרה בו יש חשש נזק עתידי נחלקו הרשב"א והרא"ש והובאו דעותיהם בשולחן ערוך סימן קנד,טז:

" דעת הרא"ש שהפותח חלון לרשות חבירו שעכשיו אינו מזיקו בהיזק ראייה, אין שכנו יכול לעכב עליו בטענת שהיום או למחר יבנה הוא המקום ההוא ויזיקנו זה מחלון זה בהיזק ראיה, מפני שכיון שעכשיו אינו מזיקו אינו יכול לעכב עליו, דזה נהנה וזה אינו חסר הוא.... אבל הרשב"א כתב שראובן הבא לפתוח חלון על חצר שמעון במקום שאין מזיקו עכשיו בהיזק ראייה, ושמעון טוען שהוא יבנה בשלו היום או למחר ויזיקנו בראייה, שהדין עם שמעון לעכב על ידו, דלא בעי למיקם בהדיה למחר בדינא ודיינא כשיבא לבנות. ואפילו אם רצה לכתוב לו שטר הודאה בכך, אין שומעין לו, דנמצא זה צריך להיות שומר שוברו מהעכברים. וכן דעת הראב"ד, ולזה הסכים הריב"ש, וכתב שכן דעת הרבה מהאחרונים, וכן דעת ה"ר יונה והרמב"ן, והכי נקטינן. (ובמקום שיש מנהג הולכין אחר המנהג) "

אם כן גם החשש מנזק עתידי וגם נתינת שיק פתוח לא מועילים. (השולחן ערוך כתב שיש צורך לשומרו מהעכברים במקרה שלך יש חשש שלא יהיה כיסוי לשיק וגם חשש שילך לאיבוד). ולכן נראה שהשכן רשאי להתנגד לבנייה והחשש שלו אמיתי. 

 

[1] למרות שלדעתי אין בכך משום מנהג ויכול להתנגד ואין להביא ראיה מהא שבכל העיר בונים כפי שכתב הרב אליעזרוב בפד"ר יב עמוד 354  שמא שם השכנים לא מתנגדים אבל במקרה בו השכן מתנגד הוא יכול לעשות כן