הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

עבודה בחברה המחללת שבת באיסור

הרב שמואל פולצ'ק
מותר לעבוד בחברה אם תפקידך אינו כולל חילול שבת, אלא אם כן הנסיבות הן כאלה שעבודתו או קבלת משכורתו מתפרשים כהבעת הסכמה לעניין אסור.

השאלה

האם מותר לעבוד בחברה שנותנת שירותים בשבת למפעלים ולבתי חולים, כאשר העובד לא עובד בשבת. אך ישנם יהודים שעובדים בשבת בחברה. האם זה נקרא ליהנות מכסף של שבת או ההלכה מתירה לעבוד. אשמח לקבל תשובה. שבת שלום.

התשובה

שלום רב

עובד המקבל משכורת על עבודתו המותרת אינו נחשב כנהנה מחילול שבת, גם אם יהיה ידוע שלמעסיק יש כסף לשלם לו את המשכורת עקב איסור (משנה ברורה שיח, ד ושער הציון שם ז שם מפורש שהאיסור של מעשה שבת אינו איסור הנאה ומותר ליהנות מדמי המלאכה). יש לציין שהאיסור על קבלת "שכר שבת" הוא כשמקבל משכורת או דמי שכירות על שבת בפני עצמה ללא הבלעה של ימות החול ואין זה קשור כלל לשאלה שלפנינו (שו"ע או"ח שו, ד-ה. משנה ברורה רמו, ג.) אמנם יש איסור גם על קבלת רווחים משבת בלא הבלעת ימות החול כי זה נראה כשכר שבת (משנה ברורה רמה, יב). אבל כאן אין זו קבלת רווחים משבת ובוודאי לא בלי הבלעה של ימות החול.

 

אמנם, יש לדון אם הוא נראה כמסכים לאיסורי שבת בעבודתו או בקבלת משכורתו שבכך יש איסור מחזק ידי עוברי עבירה או חנופה(תלמוד בבלי גיטין סא. סוטה מא: יראים רמח). אולם, בדרך כלל בעובד שאינו אחראי על עבודה הנעשית בשבת, אלא רק על עבודתו המותרת, לא משתמע מעבודתו או מקבלת משכורתו שהוא מסכים לאיזשהו איסור שנעשה בחברה (בשו"ת שבט הלוי ח"ג כא אוסר על עובד בבית חרושת להכין תוכניות לעבודה לפועלים שחלקם יהודים שיעבדו בשבת בבית חרושת מטעם זה. וברור שאינו אוסר את עצם העבודה בבית החרושת והכנת תוכניות לימות החול, אע"פ שבשבת עובדים שם יהודים באיסור, כי אין השתמעות של הסכמה לאיסור מעצם העבודה במפעל, אלא אם כן מכין תוכניות עבורם לשבת כפי שהייתה שם השאלה).

 

ולכן בשורה תחתונה נראה שאין איסור. אלא אם כן הנסיבות הן כאלה שעבודתו או קבלת משכורתו מתפרשים כהבעת הסכמה לעניין אסור. אבל מתוך הנחה שלפחות חלק מרווחי החברה שממנה משולמת המשכורת אינם מגיעים בעקבות מעשה אסור כלשהו, ניתן לתלות שמשכורתו מגיעה משם ואין כלל השתמעות של הסכמה לאיסור בקבלת המשכורת, ולכן אין בעיה של מסייע ידי עוברי עבירה.

 

(אפשר גם לעיין בתשובה שבקישור הבא בה נדונה שאלה שיש לה מן המשותף עם שאלה זו: http://shut.moreshet.co.il/shut2.asp?id=79940).