הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

זכויות יוצרים בהעתקה עסקית

הרב עמוס ראבילו
לפי דין תורה יש הגנה על זכויות יוצרים. ולכן מי שפתחה רעיון עסקי מסויים לא ניתן להעתיק את הרעיון ולעשות אותו בלי לקבל את רשותה של היוצרת. אולם לא כל דבר מוגן בזכויות יוצרים ורק ככל שצורת הביטוי היא דומה לרעיון המקורי ישנה הגנה על זכויות אלו ואם צורת הביטוי אינה דומה אין הגנה לא מצד החוק ולא מצד ההלכה.

זכויות יוצרים

השאלה:

שלום, השאלה שלי עוסקת בהשגת גבול והעתקה של המצאה עיסקית, תוך גרימת נזק רב. אני מקיימת הפעלות ופעילויות לבתי ספר, סמינרים, מתנסים, נופשים ותלמודי תורה.

לפני כ 5 שנים החלטתי להמציא פעילות ..... לילדים. השקעתי המון בפיתוח. לבסוף, התייעצתי בייעוץ עיסקי בתשלום ונתנו לי רעיון לשים ........ גם בפיתוח זה השקעתי כספים רבים. אחר כך התחלתי להפיק זאת במחנות ונופשים. צילמתי. שלחתי סרטונים ללקוחות פוטנציאלים. חיברתי מהלך הפעלה שיכול להתאים. ....

הופתעתי לגלות שיש מישהי שהעתיקה ממני את כל הפעילות. ...... ומבצעת פחות או יותר את אותה הפעילות. היא פונה ללקוחות שלי ומציעה להם מחיר יותר זול משלי. בשבוע האחרון אני חווה נזק עצום כאשר שני סמינרים גדולים מעוניינים לקחת אותה רק בגלל שמציעה להם מחיר זול יותר. היא מרשה לעצמה לקחת מחיר זול יותר משום שמביאה פחות דברים, וכן לא הוציאה כספים כה רבים על הפיתוח משום שהעתיקה ממני.

מעוניינת לשאול כיצד יש אפשרות לעצור אותה מהפעילות הזו? האם יש לה זכות להעתיק אותי בכזו רמת דיוק ולגשת ללקוחות שלי?

 

תשובה

בדין תורה חובה לשמוע את שני הצדדים, ולכן אנו נענה רק באופן עקרוני על השאלה.

בנושא של זכויות יוצרים ורעיונות עסקיים נחלקו הדעות בין פוסקי ההלכה מה הסיבה לכך שישנם זכויות יוצרים, הרי זכות זו היא דבר שאין בו ממש ואין על כך בעלות לפי דין תורה. לפוסקים ישנן גישות שונות.[1] מסקנת הדברים היא שיש זכויות יוצרים, ולדעתנו יש ללכת אחרי הכרעת החוק בנוגע לשאלה על מה  יש זכויות יוצרים, או משום שדינא דמלכותא דינא, או משום שדבר שסוחרים בו נחשב דבר ממשי שיש עליו בעלות וניתן לסחור בו גם לפי דין תורה.

לכן, עליך לבחון האם החוק מגן על זכותך כיוצרת. הכלל הבסיסי בדיני זכויות יוצרים הוא שיש הגנה על צורת ביטוי ואין הגנה על רעיון. דהיינו ככל שהעתקה יותר יורדת לפרטים ולא רק את הרעיון הכללי כך ניתן לתבוע את המעתיק על הפרת זכויות יוצרים.

לפי מה שתיארת נראה שאכן יש פה הפרת זכויות יוצרים ויש באפשרותך לפעול בשתי דרכים, פניה לבית הדין, אפשר לארץ חמדה 025371485 או לבית דין אחר ולדרוש:

א. הוצאת צו מניעה להפסקת פעילותה של המתחרה.

ב.  תביעת נזיקין על הנזק שנגרם לך[2] .

אמנם חשוב לי להדגיש שאיננו מומחים לדיני זכויות יוצרים על פי החוק, ולכן אין בדברינו אלו הכרעה ברורה מה יהיה הדין אילו תגישי תביעה כזאת.

בהצלחה.

 

[2] ראי במאמר הנ"ל דיון על הקנס הקבוע בחוק האם גם הוא קיים לפי דין תורה.