הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מי חייב לשלם על נזק שאירע לסאפ מושאל על ידי צד שלישי?

הרב עמוס ראבילו
ילדי השכנים הזיקו לסאפ מושאל. השואל חייב לשלם למשאיל על הנזק, אך ילדי השכנים צריכים להחזיר לשואל את הכסף שהוא שילם. ואם הם מתחת לגיל בר מצווה על הוריהם לשאת בתשלום חלקי.

שאלה

שלום! בעלי שאל סאפ.(סוג של גלשן מים) בעלי שמר עליו מכל משמר והעמיד אותו וקשר אותו טוב. בראש השנה שעבר, הנכדים של השכנים שבאו להתארח, שחררו את החבל ודחפו את הסאפ ארצה. הסאפ נחבל ובעל הסאפ לא מוכן לקחת את הסאפ בצורה הזו, אפילו שעבר תיקון ודורש את הסכום שרכש אותו. מה הדין? אשמח לתשובה שתכלול את כל הצדדים שקשורים לאירוע תודה ויום טוב

תשובה

א. האם השואל חייב לשלם במקרה ששמר כראוי?

הגמרא בבא מציעא[1] אומרת ששואל חייב באונס, אפילו אם מדובר על אונס גמור, ואפילו אם הבהמה מתה. ולכן אפילו אם השומר שמר כראוי עליו להחזיר את הסאפ שלם, או לחילופין לשלם עבורו.

ב. האם הנכדים של השכנים צריכים לשלם על מה שעשו?

אם הנכדים קטנים- מתחת לגיל בר מצווה, יש לדון האם לחייבם. מצד אחד, "חרש שוטה וקטן פגיעתן רעה החובל בהן חייב והם שחבלו באחרים פטורין".[2] ואם כן הקטן פטור. אמנם מצד שני יש המחייבים את האבא לשלם אם הזיק בחפצים של האבא מדין אש או מדין חינוך[3] או את הקטן לשלם אחרי שיגדל[4], ולפי מה שתיארת מדובר על נזק במזיד, ולכן יש יותר מקום לחייב את האב בתשלום, לפחות חלקי כפי שומת בית הדין.

ג. האם הבעלים המשאיל יכול לדרוש סאפ חדש, ואם לא כמה צריך לשלם לו?

המזיק לא חייב לקנות לניזוק חפץ חדש, אלא צריך להחזיר אותו לרמת השימוש הקודם. אם התיקון החזיר את המצב לקדמותו- עליו להסתפק בתיקון ואם לא ניתן להחזיר את המצד לקדמותו על ידי תיקון, עליו לשלם על סאפ משומש, ואם אין שוק לסאפ משומש עליו לשלם על סאפ חדש ולהוריד את הסכום של הבלאי.

 

[1] צד ע"ב.

[2] משנה ב"ק פרק ח משנה ד.

[3] ראה מאמרו של הגרז"ן תחומין יח עמוד 48.

[4] עי' במאמרו המצוין של הגר"נ חי בתחומין לד בעניין קטן שהזיק.