הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מאמרים שנכתבו על ידי הרב דוד לאו

 1. תביעה עקב גניבה של לולבים

  פני בית הדין לממונות, מודיעין, בראשות הרב דוד לאו שליט"א, נידונה תביעה של סיטונאי לולבים כנגד קימעונאים שקבלו ממנו סחורה, אשר נגנבה מהם. בית הדין קבע: א. מעמדם של הנתבעים הוא כשל שומר שכר. ב. הנתבעים חייבים לפצות את התובע על הגניבה למרות שהלולבים אוכסנו במחסן נעול היטב, שקירותיו נפרצו על ידי הגנבים. ג. הנתבעים חייבים לפצות את התובע רק על עלות כל לולב שנגנב ולא יותר מכך. בסופו של דבר החליט בית הדין על פשרה, במסגרתה חויבו הנתבעים בשליש מגובה הנזק אותו גרמו.

  קראו עוד...

 2. **מקום הדיון כאשר הנתבעת חיה כבר 15 שנה בחו"ל והתגרשה שם אזרחית / פד"ר 1067919/1

  בני זוג ירדו מן הארץ ונפרדו בחו"ל. הם התגרשו שם אזרחית, והאשה חיה שם עם גוי עבריין. הבעל שב ארצה עם ילדיו, ותובע משמורת על ילדיו וגט. האשה טוענת שאין סמכות לבית הדין הרבני להכריע בעניינם כי רשמית היא גרושה וכי אינה ישראלית. לחלופין היא דורשת להחליף הרכב כי לדבריה ההרכב עוין אותה. בית הדין הכריע שמקום הדיון הוא בבית הדין הרבני בארץ, ולפנים משורת הדין הוא מסכים להחלפת ההרכב, כדי לפתור את העניין במהירות לטובת הילדים.

  קראו עוד...

 3. עיכוב מעצר אדם שאינו משלם מזונות זמניים / פד"ר 1009689/18

  אדם שנפסק שעליו לשלם מזונות זמניים, אבל הבירור נמשך זמן רב, לא שילם את המזונות. הוא מבקש לעכב את מעצרו. הרב דוד לאו מבאר מה מהותה של קביעת מזונות זמנית, כיצד היא מתחשבת באינטרסים של הצדדים, ומכריע שאין לעצור את האיש בגין חובותיו, אך יש לעצרו אם לא ישלם בעתיד. כמו כן הוא קובע שיש לדון בהקדם בסידור הקבע.

  קראו עוד...

 4. האם מותר לגרושה להעתיק את מקום מגוריה ולהרחיק את הילדים מן הבעל / פד"ר 1073383/1

  גרושה מבקשת להרחיק את מקום מגוריה, בכך יורחקו הילדים מאביהם. האב מבקש שאם הגרושה תעבור, יועברו הילדים למשמרתו. בית הדין אישר לגרושה לעבור.

  קראו עוד...

 5. דירה שנקנתה מכספי אשה, ונרשמה בטאבו על שם שני בני הזוג / פד"ר 993174/8

  בני זוג רכשו דירה ורשמו אותה בטאבו על שם שניהם, ואולם רוב הכסף הגיע מידי האשה. כעת הם מתגרשים. נחלקו הדעות הןם בבית הדין האזורי והן בבית הדין הגדול בשאלה האם הרישום בטאבו מהוה מתנה והופך את הדירה למשותפת.

  קראו עוד...

 6. ***חיוב כתובה באדם שאשתו בקשה גט משום שהיה לו קשר עם נשים אחרות/ 1013673/2

  אדם שהודה שהוא מכור לקשר עם נשים, התבקש ע"י אשתו לתת לה גט, ואף לשלם את הכתובה. בית הדין פסק שיש לחיבו בגט וכתובה, ולהתפשר בעניין תוספת הכתובה.

  קראו עוד...

 7. **מעמדה של דירת בני זוג שנרכשה ע"י צד אחד / פד"ר 883179/2

  בני זוג מתגרשים. הדירה בה גרו בני הזוג נרכשה מכספי הבעל והיתה רשומה ע"ש הבעל. האשה תבעה מחצית הדירה משום שזאת היתה דירת מגוריהם. בית הדין פסק שאין די בכך, והואיל והדירה רשומה על שם האיש - דירתו היא.

  קראו עוד...

 8. אדם שטוען ששב וקידש את גרושתו אך לא הביא עדים לכך / פד"ר 1090429/1

  אדם טוען ששב וקידש את גרושתו. הוא לא הביא עדים על כך. לכן קבע בית הדין שהאשה מותרת להנשא, אך האיש מנוע מלהנשא.

  קראו עוד...

 9. **אב המערער על דרישה שבזמן שהות הבת אצלו יאפשר לה לשמור שבת / פד"ר 888602/2

  אב נדרש בפסק דין שלא למנוע מבתו לשמור שבת בשהותה אצלו. האב ערער על כך וטען שכופים עליו להיות דתי. בית הדין דחה את טענתו. בית הדין קבל את טענתו שאם גרושתו תפר את החוזה ביניהם היא צריכה להקנס.

  קראו עוד...

 10. **פשרה בכתובה כשלא ברור מי גרם לגירושין / פד"ר 910600/1

  בני זוג התגרשו, לכל צד היו הרבה טענות כלפי הצד השני. וכל צד האשים את הצד השני בהכשלת הנשואין. בית הדין האזורי פסק ברוב דעות שהאיש פטור מתשלום הכתובה. בית הדין הגדול פסק פשרה.

  קראו עוד...

 11. **אשה שהתגרשה בגלל בעשה כיעור - התרה למי שעמו עשתה את המעשה / פד"ר ‏ 1071067/2

  בית הדין התיר לאשה להנשא לאיש שעשתה עמו מעשה כיעור בפומבי בשעת נישואיה לבעלה הקודם, כיון שלא הוכח שאכן היתה גם ביאה. עם זאת, דחה בית הדין את הנימוק לפיו יש להתיר למי שעשתה מעשה כיעור בסברה שהדבר מותר.

  קראו עוד...

 12. **קנס על מי שמתעכב בתשלום חוב שהשית עליו בית הדין / פד"ר ‏ 810388/12

  בית הדין השית על אדם קנס על כל יום בו הוא מתעכב מתשלום חוב שהושת עליו ע"י בית הדין. בא כחו פנה לנשיאת בית המשפט העליון, והיא עכבה את התהליך ובקשה לדעת מדוע נקט בית הדין בדרך של קנס ולא הפנה את התובע להוצל"פ. בית הדין מנה בודק שיבדוק את נכסיו של הנתבע והאם אפשר לגבות מהם.

  קראו עוד...

 13. תביעת אשה לקבל מחצית מדירה של הורי האיש שחוקיותה עומדת בספק / פד"ר ‏ 962400/2

  בני זוג גרו במשך שנים רבות בדירה של הורי האיש, שנבנתה ללא אישורים. בני הזוג ניהלו חשבונות בנק נפרדים. כעת בני הזוג התגרשו. האשה תובעת מחצית מדירת המגורים של הצדדים, בטענה שגרה בה עם האיש ואף השתתפה בשיפוצה, וודאי עשתה זאת על דעת כונת הבעל לשתפה. האשה לא הביאה ראיות לדבריה. בית הדין דחה את דבריה מכמה טעמים: א. השיפוצים נעשו (אם נעשו) כאשר הורי הבעל עוד היו חיים, וודאי שאין הבעל יכול לשתפה בנכס לא לו. ב. חוקיות הדירה מוטלת בספק, וודאי שאין כונותה שהבעל ישתפה בדירה שאולי עומדת לפני הריסה. ג. זוג שאין לו חשבון משותף, לא יוכל להתבסס על כך שמן הסתם היתה כוונתו לשתפה.

  קראו עוד...

 14. מזונות לאשה שאינה חיה בבית אחד עם בעלה / פד"ר ‏934666/10

  בית הדין האזורי קבע שמזונות לאשה שאינה חיה עם בעלה בבית אחד אינם נקבעים לפי הכנסתו של הבעל. האשה ערערה לבית הדין הגדול שקיבל את הערעור.

  קראו עוד...

 15. קביעת שכרו של נאמן הקדש / פד"ר ‏971618/2

  התובע מונה כנאמן ועו"ד של הקדש, במהלך הדיון בקבלת הנאמנות הבטיח אב בית הדין בירושלים כי שכר הטרחה שלו יהיה 25% מהעסקה, אך בהחלטות בית הדין לא הובאה הבטחה זאת. לאחר סיום הטיפול בתיק בית הדין בת"א קבע שכר טרחה של 10% בלבד. בפסק דין זה ערער התובע על ההחלטה ודרש שכר מלא הן בגלל ההבטחה והן בגלל העבודה המאומצת שהושקעה בתיק. ערכת הערעור קבעה כי כיוון שההבטחה של בית הדין בירושלים לא נקבעה כהחלטה היא הבטחה בעלמא ואינה מחייבת, אף לא כשכירות פועלים. אולם הוא קיבל את ערעור התובע לקבל שכר של 25% כיוון שמדובר בשכר סביר במקרה זה שבו רק פעילותו הנמרצת של עורך הדין הביאה לידי מימוש הנכס שהיה כמעט אבוד. בית הדין דחה את עמדת בית הדין קמא שאין להגדיל את השכר במקרה של עורך דין שהוא גם נאמן.

  קראו עוד...

 16. חיוב גט ב'רועה זונות' פד"ר 1040557/1

  בעל רעה בשדות זרים. בית דין קמא חייבו בגט. הבעל טען שהטעמים שכתב האגודה לחיוב בעל בגט במקרה זה לא שייכים לגביו. ערכת הערעור לא קיבלה את דבריו וחייבה אותו בגט.

  קראו עוד...

 17. סמכות בתביעה כרוכה הנקנית מההתנהלות במהלכה על אף העדר הכנות בהגשתה / פד"ר 1207531/1

  קראו עוד...

 18. תוקף מחילת כתובה שנעשתה כחלק מהסכם גירושין / פד"ר 1060394/2

  אשה מחלה על כתובתה בבית המשפט כחלק מהסכם גירושין. האישה טענה כי בפועל ברגע המחייב שהוא רקע מתן הגט היא לא מחלה על הכתובה והדיין אמר לה שתעמוד לה הזכות לתבוע את הכתובה בעתיד. ערכת הערעור קבעה כי יש תוקף להסכם שנעשה בבית משפט גם לפי דין תורה. תוקף זה נובע מ'סיטומתא', ואם האישה תבקש לבטל את מחילתה או לומר שכלל לא מחלה הרי כאשר סעיף אחד מההסכם מתבטל כל ההסכם מתבטל גם כן. דבר זה לא ניתן לעשותו אחרי שהצד השני כבר התחיל לקיים את חלקו בהסכם כפי שמבואר מדברי נתיבות המשפט קעו ג, וד.

  קראו עוד...

 19. חוב של בעל לגרושתו ייגבה ע"י האישה ולא ע"י בית הדין / פד"ר 810388/12

  בית הדין האזורי פסק בטעות שהאישה תשלם לבעלה חצי מליון שקלים. כעבור זמן התגלתה הטעות, ולכן הבעל נתבע להחזיר את החוב. הבעל לא עשה כן, והחוב נרשם מסיבות שונות לקופת בית הדין. בא כוח האישה טען שכיוון שכן בית הדין אמור לגבות את החוב לשלם את שכר הטרחה, או את החוב אם אכן לא ניתן לגבות אותו מהבעל. לטענתו, בית הדין טעה ולכן הוא צריך לשלם. ערכת הערעור דחתה את דברי בא כוח האישה וקבעה כי אין לפי הדין שום חובה המוטלת על מוסדו המדינה לשלם חוב של מאן דהו. אם האישה מרגישה שנעשה לה נזק- עליה לתבוע בתביעת נזיקין את המדינה.

  קראו עוד...

 20. אי פסילת דיין שיש לו היכרות עם אבי האישה / פד"ר 971962/5

  בית הדין קבע כי ההיכרות שיש לדיין י עם אבי האישה והעובדה שהשתתף בחתונת בתו של האב, אין בה סיבה מספקת בכדי לפסול את הדיין י מלשבת בתיק מתוך חשש מוצק באותו הזמן שפסילת הדיין תגרור עיכובים בדיונים.

  קראו עוד...

 21. החזר למפרע של מזונות בעקבות מעבר של הילדים למשמורת האב וחזרתם למשמורת האם / 1041017/10

  בהסכם גירושין הבעל העדיף לתת לאשתו את חלקו בדירה בתמורה לאי תשלום מזונות. כעבור כמה שנים בעקבות מריבה עם האם הבנים עברו לגור אצל האב. האב תבע החזר למפרע של דמי המזונות. בית דין קמא, קיבל את בקשתו וחישב שמגיע לו 75,000 ש"ח. אולם האם ערערה על גובה הסכום כיוון שאחד הילדים חזר לגור אצלה. ערכאת הערעור קבלה את הערעור של האם באופן חלקי, והורידה את החוב ל30,000 ש"ח. חלק מהדיון נסוב על מציאות שבה ילד בן שש-עשרה מעוניין לשהות חלק מהזמן אצל כל אחד מהוריו, על כך קבע בית הדין שטובת הילד מצריכה להגיע לסופיות הדיון, וראוי שההחזר יתחשב גם באפשרות שהבן יוכל להיות תקופות מסוימות אצל האב באופן חופשי בלי שהדבר יהווה עילה לתביעה חוזרת, שהרי תביעות מעין אלה מעכירות את האווירה ומונעות מהבן החלטה עניינית אצל מי לשהות.

  קראו עוד...

 22. חיוב גירושין בפירוד ממושך ובחשש לבגידה / פד"ר 1059671/3

  איש ואשה פרודים כעשר שנים וכל צד טוען על חברו שהוא בוגד בו. האיש תבע גירושין והאשה סירבה בטענת שלום בית. בית הדין קמא חייב את הצדדים להתגרש, כיון שהם מורדים זה על זה, ולכן גם לא חייב את האיש במזונות האשה. האשה ערערה וטענה שלא יתכן לקרוא לאשה מורדת כאשר היא תובעת שלום בית. בית הדין הגדול דחה את הערעור, כיון שהיו רגלים לדבר שהאשה אינה רוצה באמת בשלום בית, והיא ניהלה מערכת יחסים מקבילה עם גברים אחרים.

  קראו עוד...

 23. פשרה הקרובה לדין בתיקון ויישום הסכם / פד"ר 1038732/1

  בהסכם גירושין נקבע שהאשה תוותר על תביעותיה ברכושו של האיש ובתמורה האיש יעביר לאשה את זכויותיו ברכוש המשותף. לאחר מכן התברר שעל הרכוש המשותף מוטל מס גבוה, והאשה ערערה וטענה שלא על דעת כך הסכימה. בית הדין קבע שיש לתקן את ההסכם בדרך של פשרה קרובה לדין, ולחייב את הבעל בשני שלישים מהמס המדובר.

  קראו עוד...

 24. כפיית גט למרות אי־שמיעת טענות הבעל מבחירתו הוא / פד"ר 1157365/1

  בעל נמנע מלהגיע לדיונים ובעקבות זאת בית הדין האזורי החליט שלא ניתן לכפות גטו ללא שמיעת טענות הבעל. בניגוד לכך בית הדין הגדול הורה על כפיית גט כיוון שהבעל לא הופיע לדיונים מבחירתו.

  קראו עוד...

 25. *תביעה לביטול הסכם בטענה כי נעשה תחת לחץ / פד"ר 1215330/4

  קראו עוד...

 26. *טענות לקנוניה של בן זוג עם צד ג' / פד"ר 1175108/4

  קראו עוד...

 27. תביעת אם להחזר מזונות מהאב / פד"ר 1117636/2

  קראו עוד...

 28. דחיית בקשה לביטול החלטה ולדיון בתביעות נוספות / פד"ר 993682/7

  קראו עוד...

 29. ארכה להגשת ערעור והתנייתה בערובה להוצאות המשפט ולקיום / פד"ר 1164422/2

  קראו עוד...

 30. בקשת ארכה להגשת ערעור / פד"ר 1164422/2

  קראו עוד...

 31. בקשת ארכה להגשת ערעור ב' / פד"ר 1164422/2

  קראו עוד...

 32. הפרת הסכם או איחור בקיום הוראותיו, התעלמות מהוראות בית הדין / פד"ר 1219913/3

  קראו עוד...

 33. הנמקה קבילה לאיחור בתגובות שעליהן הורה בית הדין לעומת תירוץ סתמי / פד"ר 1219913/3

  קראו עוד...

 34. מזונות ילדים בעלי צרכים מיוחדים הזכאים לקצבת נכות ולאחר גיל שמונה־עשרה / פד"ר 1019169/11

  קראו עוד...

 35. דחיית הדיון בטענות בדבר הפרת המשיבה את ההסכם ובדרישה להשבת מזונות / פד"ר 1219913/3

  קראו עוד...

 36. אכיפת גט על אישה שחויבה בו ותובעת כתובה טרם הדיון בתביעתה זו / פד"ר 1125604-8

  קראו עוד...

 37. האחריות ליצירת אפשרות לקיום הסדרי שהות למרות ריחוק פיזי – על מי - 122840...

  קראו עוד...

 38. השיקולים בבקשת סעד זמני לצמצום חיוב מזונות - 1123046-3 -

  קראו עוד...

 39. שיקולים להצמדת הכתובה לפסיקת פיצוי ולאיזון משאבים בלתישוויוני - 115018.._

  קראו עוד...

 40. פרשנות שטר לפי לשונו ולפי אומדנות_ לשון רבים האם לשון יחיד בכללה - 1181138/1

  קראו עוד...

 41. האחריות ליצירת אפשרות לקיום הסדרי שהות למרות ריחוק פיזי על מי - 1228400-2

  קראו עוד...

 42. גדרי חיוב האב במזונות ילדיו / פד"ר 1264600/1

  התקבל ערעור ונקבע כי יש לחייב את האב בשיעור מזונות גבוה יותר כיוון שיש לו רכוש וכיוון שגם האם תורמת את חלקה לפרנסת הילדים.

  קראו עוד...

 43. נכס שנרכש בכספים שאינם בני איזון ע''פ הסכם ממון אך נרשם ע''ש שני הצדדים / פד"ר 1167733-3

  קראו עוד...

 44. חיוב בן זוג המתגורר לבדו בנכס המשותף לאחר הגירושין בדמי שימוש / פד"ר 1205104-6

  קראו עוד...

 45. מוחזק בכהונה המבקש לישא גיורת על יסוד דברי אימו כי נבעלה לגוי ונתחללה מן הכהונה / פד"ר 1219529-1

  קראו עוד...

 46. כריכת תביעה רכושית ודרישה לפסוק כעיקר דין תורה ובניגוד לחוק יחסי ממון / פד"ר 263901-2

  קראו עוד...

 47. חיוב מזונות וגדריהם ומעמדן של התחייבויות למזונות / פד"ר 1241751-2

  קראו עוד...

 48. היתר לקהל למרות דברי האם בעלה והנטען / פד"ר 1226866-1

  קראו עוד...

 49. פסיקת גירושין בלי מיצוי האפשרות לשלום בית ולפני הדיון בשאר הנושאים הכרוכים בכך / בית הדין הגדול 1226302/1

  בית הדין האסורי פסק שהצדדים יתגרשו. האשה טוענת כי לא מוצתה האפשרות להשכין שלום בית, וכי אינה רוצה להתגרש בטרם יוסדרו שאר העניינים הכרוכים בכך. בית הדין הגדול אישר את פסק בית הדין האזורי, משום שגם הוא התרשם שאין סיכוי לשלום בית, ואין טעם לעכב את הגט.

  קראו עוד...

 50. תביעה ממדינה זרה להעביר נתונים לבית הדין / בית הדין הגדול 1080600/6

  אשה טענה שבעלה עבד בשגרירות ארצות הברית, ולכן יש לחייבו בהתאם להכנסותיו משם. לכן פסק הרב הראשי הרב דוד לאו שיש לבקש משגרירות ארה"ב את נתוני העסקתו של הבעל.

  קראו עוד...

 51. מאסר לאשה המסרבת לקבל את גיטה / בית הדין הגדול1125604/8

  הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, אישר את פסק בית הדין המחוזי האומר שהאשה תכנס לכלא אם לא תסכים לקבל את גיטה, אבל הוא צמצם את משך המאסר מחמש שנים לשנה, ודחה אותו עד לאחר הפסח.

  קראו עוד...

 52. כשרות בנים של אשה שהתגרשה בגט שבו נכתב שם אחר במקום שם אביה / בית הדין הגדול 1331907/1

  כאשר האשה התגרשה מבעלה השני, שיש לה שני ילדים ממנו, התברר שנפלה טעות בגט שקיבלה מבעלה הראשון, ונכתב שם אביה "שלום" במקום "שלמה". מקור הטעות היה בתעודת הזהות של האשה שבה נכתב שם אביה "שלום". לאחר גילוי הטעות סודר גט חדש מבעלה הראשון, אך השאלה נשארה על כשרות הילדים מבעלה השני. בית הדין בבאר שבע הכשיר את הילדים, והחלטתו אושרה על ידי נשיא בית הדין הגדול. אמנם שיטת כמה ראשונים היא ששינוי בשם האב בגט פוסל אותו מן התורה, אך במקום שהבן הוחזק בשם השני של אביו הפסול הוא מדרבנן, ולכן אם נשאת לא תצא והוולד מבעל אחר לא יהיה ממזר. בית הדין צירף עוד צדדים להקל: השם שנכתב הוא של סב האשה, השינוי היה בשם אבי האישה, במקום הכתיבה והנתינה של הגט לא הכירו את שמו האמיתי ובזמננו קורעים את הגט מייד לאחר הנתינה.

  קראו עוד...

 53. הסכם שלא מומש במשך 26 שנה / בית הדין הגדול 792000/5

  בני זוג חתמו על הסכם שלפיו תמכר דירתם והם יתחלקו בדמיה. בפעל הדירה לא נמכרה והאשה הוסיפה לגור בה. כעת מבקש הבעל את מימוש ההסכם. בית הדין קבע שההסכם בתוקף והדירה תמכר, ואף קבע את שיעור החלוקה ודמי השימוש.

  קראו עוד...

 54. פסילת דיין שהעיר הערות חמורות לאחד מבעלי הדין / בית הדין הגדול 1146574/9

  אדם דרש לפסול את אחד הדיינים הדן בעניינו משום שהוא העיר לו הערות חמורות, שלא העיר לבעל הדין השני, ומשום כך יש חשש למשוא פנים. הרב דוד לאו דחה את תביעתו.

  קראו עוד...

 55. חוזה שנטען שנחתם מתוך לחץ והטעיה / בית הדין הגדול 1221150/1

  אשה טענה שחתמה עם הסכם מתוך לחץ והטעיה. בית הדין דחה את טענתה. היא ערערה לבית הדין הגדול שגם הוא דחה את טענתה.

  קראו עוד...

 56. דרישה להבהיר נימוקי פסק דין / בית הדין הגדול 1080600/6

  בית הדין כתב פסק מנומק. בעל הדין ביקש לשוב ולהבהיר את הנימוקים. בית הדין דחה את בקשתו.

  קראו עוד...

 57. קיזוז כספי שכר האשה וזכויות הפנסיה, וכן מתנה שקיבל הבעל, מכספי הכתובה / בית הדין הגדול 1303564/1

  אדם תבע לקזז מכספי הכתובה שהוא חייב לאשתו את זכויות הפנסיה שלה, ואת כספי המתנה שקיבל מדודתו והופקדה בחשבון המשותף כמה שנים לפני הגירושין. בית הדין האזורי קיזז את הסכומים האלה, אבל בית הדין הגדול ביטל זאת וקבע שאין נכסים אלה בכלל קיזוז, והפקדה לחשבון המשותף כמוה ככוונת שיתוף. אמנם, שני בתי הדין מסכימים שדירת הורי הבעל שגרו בה הצדדים שנים רבות אינה שייכת לאשה.

  קראו עוד...

 58. חיוב מזונות כאשר ההסכם בין הורים קבע בפירוש שהוא זמני / בית הדין הגדול 1302426/2

  בני זוג התגרשו, חתמו על הסכם שבו נכתב הסכום שישלם האב, ונכתב שהוא זמני, וכן נכתב שכל צד יוכל לתבוע לשנות את הסכום בהגיע הבן לגיל שנתיים וחצים. לכן קיבל בית הדין את תביעת האם להגדלת המזונות.

  קראו עוד...

 59. התר נישואין למי שאימה היתה נשואה לאיש אחר / בית הדין הגדול 1143283/1

  בית הדין התיר את נישואיה של בת שנולדה לאשה שהית נשואה לאיש אחר, בשל פסילת קידושיה ובשל ספקות

  קראו עוד...

 60. ביטול גיור באנשים שהטעו את בית הדין וגם אינם שומרים תו"מ / ביתה דין הגדול 1241823/1

  בית הדין ביטל את גיורם של אנשים שהתברר שהטעו את בית הדין, וגם אינם שומרים תו"מ.

  קראו עוד...

 61. הסכם קדם נישואין במקרה שבו האיש התנהג בצורה שאינה מאפשרת את המשך הנישואין / בית הדין הגדול 1227300/2

  בני זוג חתמו על הסכם המטיל את החיובים הממוניים הכרוכים מהגירושין על מי שיזם אותם. האשה הגישה בקשה לגירושין לאחר שהבעל התנהג בצורה מחפירה מאד. בית הדין הגדול קיבל את ערעורה ופסק שהדבר נחשב כאילו האיש הוא זה שיזם את הגירושין

  קראו עוד...

 62. חיוב כתובה במורדת שבטלה כתובתה הראשונה ושבו לשלום בית ולא כתבו חדשה ושוב מרדה / בית הדין הגדול 1119384/6

  אשה מרדה על בעלה שקיבל פטור מהכתובה והתר לשאת אשה שניה. לאחר מכן חזרו הצדדים לשלום בית, וחתמו חוזה שבו נאמר כי תכתב כתובה חדשה על סכום שנקבע. ואולם, כתובה חדשה לא נכתבה. נכתב הסכם אחר שלא הוזכרה בו הכתובה. כעת האשה מרדה שוב ובית הדין פטר את הבעל מכתובתה.

  קראו עוד...

 63. דחיית ערעור על הסכם גירושין / בית הדין הגדול 1221150/4

  בית הדין דחה את ערעורו של אדם על תקפותו של הסכם גירושין

  קראו עוד...

 64. אדם שהותרה לו אשה שניה, היורש הוא את הראשונה / בית הדין הגדול 1307610/1

  אדם שהותרה לו נשיאת אשה שניה עקב חוות דעת רפואית שלפיה מצבה של אשתו הראשונה אינו מאפשר מתן גט. בית הדין קבע שאם רצונו לממש את ההסכם עליו לקבל קניין שבו הוא מודה בסכום חיוב כנגד ירושת אשתו באם יתבע את הירושה.

  קראו עוד...

 65. הסכם גירושין שנטען כלפיוו שהיה פיקטיבי ושניתן תחת איום / בית הדין הגדול 1002205/3

  בני זוג חתמו על הסכם גירושין, התגרשו, ושבו מיד לחיות יחד. אם כי הרשו לעצמם במקביל לנהוג כפנויים. האשה טוענת שלא הבינה את ההסכם ושהוא נחתם ע"מ להיות פיקטיבי. בית הדין דחה את טענתה

  קראו עוד...

 66. נכסים שחולקו בשוה למרות הטענה שנקנו מכספי צד אחד / בית הדין הגדול 1132751/3

  בית הדין דחה את ערעורו של אדם על פסק בית הדין שמחלק את הדירה בשוה, למרות טענתו שהדירה נקנתה בכסף שלו.

  קראו עוד...

 67. הסכם שנאמר בו שהאשה מוחלת על כתובתה / בית הדין הגדול 774334/7

  איש ואשה שהיו בהליכי גירושין חתמו על הסכם לגירושין ולחלופין שלום בית, שבו נאמר שאם שלום הבית לא יצלח יהיו גירושין והאשה מוחלת על כתובתה. הצדדין חזרו לחיות יחד ארבע עשרה שנה, במהלכן אף נולד להם ילד נוסף. כעת הם מתגרשים. הבעל טען שיש לפטור אותו מהכתובה ובית הדין דחה את טענתו.

  קראו עוד...

 68. קיזוז קצבת ביטוח לאומי מתשלומי מזונות, תביעת אחד ההורים להפנותם לחסכון, ומחויבות לפסק בית המשפט העליון / בית הדין הגדול 1309558/1

  בית הדין קבע כי אינו מחויב לתקדים פסיקתי של בית המשפט העליון. כמו כן קבע כי האם לא יכולה לדרוש שקצבת נכות של הבת תשמש לחסכוןן. בית הדין קבע שיש לקזז את הקצבה מדמי המזונות שמשלם האב.

  קראו עוד...

 69. חישוב דמי מדור בדירה שבבעלות האם, ונסיון לערער במסוה של בקשת הבהרה / בית הדין הגדול 1241751/6

  אדם ניסה לערער על פסק של בית הדין הגדול במסוה של בקשת הבהרה. בית הדין הבהיר לו שבקשת הבהרה אין בה כדי לערער, וגם הסביר בקצרה את דרך חישוב דמי מדור.

  קראו עוד...

 70. בקשת פסילה ללא הצדקה / בית הדין הגדול 1284036/5

  הרב דוד לאו דחה בקשת פסילה שאין בה נימוקים מספקים.

  קראו עוד...

 71. כריכת תביעת גירושין כאשר האיש עוד שקל שלום בית / בית הדין הגדול 1344173/2

  בית הדין קבע שגם אם האיש עוד מעוניין למצות אפשרות לשלום בית, אין זאת אומרת שתביעת הגירושין שלו אינה כנה. לכן, קבע בית הדין, הסמכות נתונה לבית הדין גם בשאלת המזונות.

  קראו עוד...

 72. אדם שאינו מספק הסברים וראיות לשאלות / בית הדין הגדול 1221686/1

  בני זוג התגרשו. במשך השנים איש הוא זה שניהל את חשבון הבנק. כעת הוא מסרב להשיב לשאלה לאן נעלמו כספים מן החשבון, וגם אינו מביא אסמכתאות. לכן בית הדין חייב אותון.

  קראו עוד...

 73. הצמדת כתובה הנקובה בלירות / בית הדין הגדול 996470/5

  בית הדין האזורי סבר שאין להצמיד כתובה הנקובה בלירות. בית הדין הגדול סבר שבעקבות הנסיבות יש מקום לפשרה.

  קראו עוד...

 74. חיוב מזונות במשמורת משותפת / בית הדין הגדול 1248920/3

  בית הדין קבע שחיוב המזונות מוטל מעיקר הדין על האב עד גיל שמונה עשרה, גם במשמורת משותפת.

  קראו עוד...

 75. בעל שתבע גירושין וטוען שהגירושין יצאו מהאשה ושהיא מרדה. / בית הדין הגדול 1256297/1

  אדם טען שאשתו מרדה ושבגללה נאלץ לתבוע גט. כיון שהאיש לא הוכיח את טענותיו, קבע בית הדין שעליו הראיה וכל עוד לא יוכיח - הוא חייב בכתובה. כיון שהאיש הסכים להצעת הפשרה של בית הדין - לא חייב אותו בית הדין בהוצאות.

  קראו עוד...

 76. דחיית בקשת רשות ערעור שלא צורפו לה ראיות / בית הדין הגדול 1380815/2

  הרב דוד לאו דחה בקשת רשות ערעור על הסדרי משמורת ומקום מגורי ילדים, כיון שלא צורפו לה ראיות.

  קראו עוד...

 77. סגירת תיק צוואה שבית הדין לא יכול היה לדון בה כדין תורה / בית הדין הגדול 1335150/3

  אדם כתב צוואה שלא נוסחה נכונה מבחינה הלכתית. היורש ע"פ דין תורה סרב לקבל את סמכותו של בית הדין לדון בצוואה. בית הדין קבע שהוא לא יכול לפעול לפי הצוואה כי אינה מנוסחת נכונה הלכתית. לאחר מכן ביקש היורש ע"פ דין תורה להוציא צו ירושה. הזוכה ע"פ הצוואה לא הסכימה לדבר, אבל היורש ע"פ דין תורה טען שהיא לא צד בדבר כי בית הדין קבע שהצוואה אינה תקפה הלכתית. בית הדין הגדול סגר את התיק.

  קראו עוד...

 78. יהדותם של יוצאי הערים אילינקה וויסוקי / בית הדין הגדול 1369760/1

  בית הדין התיר ליהודיה שמוצאה מהעיירה ויסוקי להנשא ללא גיור, אע"פ שקמו עוררין על חזקת יהדותם של יהודי הערים הנ"ל

  קראו עוד...

 79. היתר נישואין לאשה שאביה הוא אחי בעלה המת של אמה / בית הדין הגדול 1316398/2

  אשה נאסרה לקהל לאחר שאמה ואחי בעלה העידו שהאח הנ"ל הוא אבי הבת, ואף התחתנו אזרחית. לאחר שנים רבות התיר בית הדין הגדול את הבת וילדיה, ולא קיבל את עדותם של אמה ואחי בעלה. (וגם הם שינו את גרסתם).

  קראו עוד...

 80. דחיית בקשה לפסילת דיין בטענה שדעתו נעולה / בית הדין הגדול 1385992/1

  בית הדין הגדול דחה ערעור על החלטה של דיין (http://dintora.org/article/2327) שלא לפסול את עצמו בשל טענת המערער שדעתו נעולה. בית הדין הגדול דחה את טענת המערער שההבהרה ניתנה ללא שמיעת תגובתו.

  קראו עוד...

 81. כספים שהעביר הבעל לאביו לאחר מועד הקרע / בית הדין הגדול 1337059/1

  איש בהליכי גירושין העביר כספים לאביו. בית הדין חייב אותו לתת את מחציתם לאשתו.

  קראו עוד...

 82. פסיקת כתובה לגרושה לאחר מות הגרוש, וטענות היורשים / ביתה הדין הגדול 1378588/1

  בית הדין חייב את עזבון המנוח בכתובה לגרושתו. אחות המנוח, היורשת, טענה לחוסר סמכות של בית הדין. בית הדין דחה את טענתה והורה לשלם לגרושה את כתובתה.

  קראו עוד...

 83. התר בת לקהל למרות שבעלה של אמה עקר והוא מכחיש את אבהותו / בית הדין הגדול 1229778/1

  בית הדין התיר בת לבוא בקהל למרות עקרותו המוכחת של בעל האם. אך פסק שאין בכך כדי לחייבו במזונותיה.

  קראו עוד...

 84. הפחתת מזונות בשל לימודי הילדים בפנימיה המספקת את צרכיהם / בית הדין הגדול 1365594/1

  אב שכבר שנים אינו בקשר עם ילדיו, תובע להפחית את המזונות שהתחייב בהם, משום שהילדים שוהים בפנימיה המספקת את צרכיהם, והאם משתמשת בכספים כדי לקנות לילדים דברים שהוא לא חייב בהם מן הדין. כמו כן הוא טוען שבית הדין לא היה רשאי לטעון עבור האשה טענות שלא טענה. בית הדין הגדול דחה את שתי טענותיו. הוא קבע שבית הדין רשאי לטעון עבור האשה, ושסכום המזונות אינו מחושב אחת לאחת לצרכי המזונות אלא הוא מעין פשרה, ולכן אינו משתנה.

  קראו עוד...

 85. קביעת מועד הקרע ליום הניאוף של האשה / בית הדין הגדול /1312042/4

  אדם חשד שאשתו נואפת. האשה הכחישה ולכן האיש נשאר עימה. לימים נודע שהיא שיקרה והזוג התגרשו. האיש דורש לקבוע את מועד הקרע ליום הניאוף, כי אילו ידע על כך בזמנו היה מגרש אותה כבר אז.

  קראו עוד...

 86. ערעור בטענה שההרכב ננעל על דעתו עוד לפני שמיעת הצדדים / בית הדין הגדול 1401030/2

  בית הדין דחה טענה לפיה יש לפסול את ההרכב משום שהוא ננעל על דעתו עוד לפני שמיעת הצדדים.

  קראו עוד...

 87. פטור מכתובה כשמוכח שהאשה חפצה בגירושין ואף ביזתה את הבעל בפומבי / בית הדין הגדול 1201481/4

  בית הדין הגדול פטר אדם מכתובה בשל תביעת אשתו לפירוק שותפות, ובשל העובדה שהכפישה אותו בתקשורת.

  קראו עוד...

 88. טענת ברי המחייבת שבועה והסתמכות על פוליסת ביטוח כראיה / בית הדין הגדול 1131740/2

  אדם תבע את אשתו שתשלם לו מחצית משווי המטלטלין שבבית. הוא הביא ראיה על שוי המטלטלין מפוליסת הביטוח שבה היו מבוטחים. הוא טען שכיון שלא הורשה לבקר בדירה אלא בליווי שוטרים, יכול הוא להוכיח שלא לקח דבר מכל התכולה. לכן הוא טוען טענת ברי כנגד גרושתו ותובע את מחצית שוי המטלטלין כפי שהוערכו בפוליסה. בית הדין קבע שיש בכך כדי להשביע את האשה הסת, וכדי לחייב אותה בפשרה על השבועה.

  קראו עוד...

 89. כתובה לאשה שהודתה שנאפה והוכח שעשתה מעשי כיעור / בית הדין הגדול 1255571/5

  בית הדין קבע שיש יסוד להשביע את האשה, וכדי שלא להשביעה הוא מקטין את סכום הכתובה.

  קראו עוד...

 90. פסילת הרכב בטענה שהוא מוטה כי הוא פוסק לטובת צד אחד / ביתה הדין הגדול 1384901/7

  הרב דוד לאו דחה את הטענה שההרכב מוטה כיון שהוא מכריע לטובת צד אחד.

  קראו עוד...

 91. פניה לנשיא בית הדין לביטול החלטה של אחד מחברי בית הדין / בית הדין הגדול 1113291/11

  אדם ביקש לערער וערעורו נדחה על הסף. האיש פנה לנשיא בית הדין לעלער על ההחלטה. נשיא בית הדין הבהיר כי הוא אינו מהוה סמכות ערעור על החלטה של אחד מחברי בית הדין, אך גם לגופה של טענה לא נראה שיש מקום לטענת הטוען.

  קראו עוד...

 92. מכירת דירה משותפת בתנאי הסכם הגירושין למרות שכבר עברו כמה שנים מאז שנכרת / בית הדין הגדול 1407199/1

  בני זוג חתמו על הסכם גירושין. ההסכם הכיל שומה של שכר דירה שישולם עד המכירה, והאיש טוען שכבר אינה עדכנית. הצדדים מערימים קשיים עד קיום ההסכם. לכן קבע בית הדין הגדול שיוקפד על כונס נכסים למרות מחירו, כדי שהתהליך יתקדם.

  קראו עוד...

 93. מקום לימודיהם של ילדים שהוריהם גרים במרחק גדול זה מזה / בית הדין הגדול 1424816/1

  אשה גרושה עברה לגור במקום רחוק, ואף הוציאה את הילדים מהארץ לזמן קצר שלא ברשות האב וביה"ד. האב טוען לרצון של האשה להרחיק ממנו את ילדיו, ולכן דרש להשיבם לביה"ס שבו למדו לפני הגירושין, והוא הקרוב למקום מגוריו. ביה"ד הגדול קבע שעד לחות דעת מומחה מעודכנת ע"פ המצב הקיים, לא תתפאשר משמורת משותפת ולא תענה הדרישה שהילדים ילמדו במרחק גדול מביתם ויסעו כל יום זמן ארוך.

  קראו עוד...

 94. אדם שהסכים לאקטואר שיקבע את ערך איזון המשאבים, וכעת אומר שהוא ממבקש דין תורה ולא דין לפי החוק / בית הדין הגדול 1391506/3

  בני זוג דנו בבית דין אחד שם הוסכם שימונה אקטואר ששכרו ישולם ע"י שני הצדדים ויעריך את איזון המשאבים. האקטואר מונה והגיש את הדו"ח, וכעת החליט הבעל שהוא לא מקבל את סמכות בית הדין לדון שלא לפי ההלכה.

  קראו עוד...

 95. העברת תיק מבית דין אזורי אחד למשנהו עקב עצומה / בית הדין הגדול 1363726/7

  תיק נידון בבית הדין בירושלים. האשה החתימה אנשים רבים שלא שמעו את צד הבעל על עצומה נגד בית הדין בירושלים. לכן סברו דייני ירושלים שאין ראוי שידונו בתיקים אלה. לכן הועבר התיק לתל אביב. כעת מערערת האשה על העברת התיק לתל אביב.

  קראו עוד...

 96. סמכות בית הדין לדון בדין בני זוג שחתמו על הסכם קדם נישואין שאושר בבית המשפט, ואשר מקנה זכות לבית המשפט מלבד גירושין / בית הדין הגדול 1394962/1

  בני זוג חתמו על הסכם קדם נישאואין בבית המשפט, ההסכם נותן סמכות לבית המשפט, אך מותיר בידי בית הדין את הסמכות להורות על גירושין במקרה שהדבר מוצדק. האשה מרדה בבעלה ובית הדין חייב אותה בגט וןפטר את הבעל מחיוביו שע"פ ההסכם.

  קראו עוד...